Model Uçak Yapımı Ve Uçuş Atölyesi

Doğan Özcan

1944 yılında Tarsus’ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1970 yılında  O.D.T.Ü. Fizik Bölümü’nden mezun oldu.

1973-1974 yıllarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Bilgi İşlem Merkezi’nde ( OBİM) Yedek Subay olarak askerlik görevini yaptı.

Sırasıyla  Kurtkaya A.Ş. , MAT Motorlu Araçlar Tic.A.Ş. ,ETİ Bisküvi leri,  ESBANK TÜRKKABLO A.O.  gibi kuruluşların Bilgi İşlem Sistemlerini kurdu ve bilgisayar tabanlı birçok projede görev yaptı.

Babasının Pilot Albay olması nedeniyle küçük yaşlarda havacılığa merak saldı.1955 yılında ilk model planörünü yaptı. 1992 yılında Türkkuşu  öğretmen pilotlarının eğitim verdiği İstanbul Havacılık Kulübü’nden ( Samandıra )  Amatör Pilot Lisansı’nı ( PPL ) aldı.  Ankara Model Uçak Kulübü ( AMUK ) üyesi olarak katıldığı  RC model uçak eğitimleri  ile  bu konudaki bilgi ve deneyimlerini geliştirdi  ve uzun süre kulübün çeşitli etkinliklerine katıldı .  Model uçak yapım ve uçuş öğretmeni oldu.

Uçmak ve tasarımlarını kendi yaptığı model uçakları yapıp uçurmak ,  en büyük hobisi olarak , yaşamının ayrılmaz bir parçası oldu.

Atatürk’ün “ İstikbal Göklerdedir “ sözünü ,  kendisine yön gösteren bir pusula olarak, benimsemiştir.

Vecihi  Hürkuş  tarafından tasarlanıp yapılan ve 1924 yılında uçurulan ilk Türk Tayyaresi K-IV ‘nın 1/4 oranında küçültülmüş modelini, ondan 92 yıl sonra  ,  yaparak  Gölbaşı Belediyesi’nin açtığı  Bilim Merkezi’nde sergilenmesini sağlamak onun  bu konudaki önemli çalışmalarından biridir.

 

Yorum yok

Yorum bırakın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.